Wycieczka na OPD w Łowiczu, Łódź w dniach 07-09.09.2023r.
W dniach 07-09 września organizujemy wycieczkę na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Łowiczu oraz zwiedzanie zabytków Łodzi.
Koszt wycieczki 700 zł. Ilość miejsc ograniczona (40 osób). Wpłaty na konto RZP do 15 sierpnia,
07.09 (czwartek) Karczowiska Górne – Łódź
Wyjazd z Karczowisk Górnych godz. 8.00,
Przyjazd do hotelu około godziny 17.00.
Kolacja a następnie spotkanie wieczorne.
08.09 (piątek) w planie
( śniadanie w hotelu)
Spotkanie z przewodnikiem
1) zwiedzić Muzeum Włókiennictwa :
– sali maszyn (w której uruchomiane są XIX-wieczne krosna tkackie);
– wystawy „Miasto-Moda-Maszyna” (prezentacje dawnych domów mody, jak „Telimena”, czy „Hofland”);
– skansen budownictwa drewnianego z dawnymi (wyposażonymi) domkami m.in.
tkaczy, rzemieślników oraz z czadu PRL-u.
2) Kolejnym punktem to spacer po Księżym Młynie (jw. jednak bez wstępu do Pałacu Herbsta) oraz wejście do Muzeum Kinematografii – jedyne takie w Polsce, które znajduje się w dawnym pałacyku rodziny Scheiblerów, najbogatszych łódzkich fabrykantów. Miejsce to było jednocześnie planem filmowym „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy. W Muzeum oglądamy m.in. dawny sprzęt filmowy, zabytkowy fotoplastikon, scenografię i kostiumy ze sławnych polskich filmów, fakty z życia łódzkiej PWSFTviT.
3) Spacer ul. Piotrkowską (Jedna z najbardziej znanych ulic w kraju a jednocześnie najdłuższy polski deptak stanowi wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok a odbywające się przy niej jarmarki i festiwale m.in. Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus”, Light Move Festival czy Songwriter Festiwal dodają jej niepowtarzalnego uroku.
Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące OFF Piotrkowska – jeden z nowych cudów Polski. Równie ciekawym miejscem dla turystów i mieszkańców miasta jest Pasaż Róży i Narodziny Dnia. Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych – kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy… Spójrz też pod nogi a ujrzysz Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian – pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów).
4) Obiadokolacja
Zaplanowana kulturalna niespodzianka.
09.09.(sobota) Łódź – Łowicz- Elbląg
– śniadanie w hotelu
– wyjazd do Łowicza na obchody
Ogólnopolskich Dni Pszczelarza .
Łowicz położony jest na Równinie Łowicko-Błońskiej (makroregion Nizina Środkowomazowiecka) i w północno-wschodniej części województwa łódzkiego. Przez miasto przepływa Bzura, lewy dopływ Wisły. Łowicz zajmuje równinę o niewielkich deniwelacjach terenu, a wysokości bezwzględne w mieście wahają się od ok. 82 m n.p.m. (koryto Bzury) do ok. 90 m n.p.m.
Zabytki:
– Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja;
– Ruiny zamku arcybiskupów gnieźnieńskich;
Wyjazd z Łowicza
Godz ok 13.00
Przyjazd do Karczowisk Górnych ok godz 21.00